Principală  —  IMPORTANTE   —   Veronica Dragalin, detalii despre dosarul…

Veronica Dragalin, detalii despre dosarul penal privind drumul Leova-Bumbăta: „Procedura de achiziții publice ridică semne de întrebare”

Sursa: Captură foto TV8

Șefa Procuraturii Anticorupție (PA), Veronica Dragalin, a venit cu mai multe detalii despre dosarul penal privind construcţia drumului Leova-Bumbăta. Aceasta susține că există suspiciuni de trucare a procedurii de achiziții publice, iar firma de proiectare ar avea legături directe „cu o companie a cărui administrator este soția actualului șef de la Administraţia de Stat a Drumurilor”. Declarațiile au fost făcute duminică seară, 2 februarie, în cadrul emisiunii „Cutia Neagră PLUS” de la postul de televiziune TV8.

Totodată, conform Veronicăi Dragalin, dosarul a fost pornit pe suspiciuni de abuz de putere.

„(…) Asta înseamnă că funcționari publici încalcă o anumită prevedere legală și prin asta cauzează un prejudiciu bugetului statului, deci cetățenilor. Pe acest lucru a fost pornit un dosar penal, în legătură cu construcția drumului Leova-Bumbăta. Ce a stat la bază pentru a porni acest dosar? Procedura prin care au fost anunțate concursurile pentru companiile care eventual au fost angajate. Sunt două etape: compania de proiectare și compania de construcție. Procedura pentru aceste achiziții publice sau procedura de concursuri pentru așa fel de cheltuieli din partea statului a ridicat semne de întrebare, care din punct de vedere al Procuraturii, există suficiente suspiciuni ca să putem investiga”, declară Dragalin.

Șefa PA sugerează că reprezentanții firmei care a câștigat contractul ar fi știut dinainte că vor câștiga o licitație care încă nu se desfășurase.

„De exemplu, compania care a câștigat concursul pentru a construi acest drum a început lucrările în luna iunie 2022, dar contractul prin care a fost desemnată această firmă a fost semnat în septembrie 2022. În al doilea rând, compania de proiectare ridică, de asemenea, semne de întrebare, pentru că au fost trimise solicitări de oferte către patru companii. O solicitare a fost trimisă la o anumită dată și compania respectivă a răspuns a doua zi, iar peste câteva zile acea companie a fost selectată, dar invitația către celelalte companii de a participa a avut loc după. Deci până au venit acele oferte, deja era semnat contractul.

Compania de proiectare care a câștigat acest contract a primit aproximativ 2 milioane de lei pentru acest lucru. Această firmă a transferat bani și are o relație foarte apropiată cu o companie a cărui administrator este soția actualului șef de la Administraţia de Stat a Drumurilor. Compania care a câștigat are anumite interese directe. Când sunt atât de multe circumstanțe care ridică semne de întrebare, avem suspiciuni. Asta nu înseamnă că deodată știm că aici au fost comise ilegalități, dar a fost pornit un dosar penal (…). Noi o să analizăm toate probele care se acumulează. În prezent încă nu s-a ajuns la suficiente probe pentru a putea fi dată calitatea de bănuit sau învinuit altor persoane”, a subliniat Veronica Dragalin.

Procuratura Anticorupție (PA) a anunțat, în decembrie 2023, că efectuează urmărirea penală într-o cauză penală, privind abuzul de putere, ce vizează pretinsele acțiuni ilegale ale factorilor de decizie din cadrul Î.S. „Administrația de Stat a Drumurilor”, precum și a unor persoane fizice, referitoare la construcția drumului de acces Leova-Bumbăta.

Atunci, PA a relatat că obiectul investigației îl constituie verificarea legalității procesului de contractare a serviciilor de proiectare și construire a drumului de acces Leova-Bumbăta, corectitudinea stabilirii prețului pentru serviciile contractate, precum și stabilirea prejudiciului cauzat.

Șeful ASD, Sergiu Bejan, are statut de învinuit în dosarul penal privind construcţia drumului Leova-Bumbăta, în care sunt suspiciuni că s-au risipit bani publici. Informaţia a fost confirmată anterior de Veronica Dragalin în cadrul emisiunii Punctul pe Azi de la TVR Moldova. De cealaltă parte, şeful ASD, pentru același post de televiziune, a respins acuzaţiile, susținând că ancheta îi va demonstra nevinovăţia.