Principală  —  IMPORTANTE   —   Luptătorul Vasile Diacon a câștigat…

Luptătorul Vasile Diacon a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de la Zagreb

Sursa foto: CNOS

Luptătorul Vasile Diacon a obținut medalia de bronz la Campionatul European de la Zagreb, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS).

El a repurtat trei victorii în categoria de greutate 70 kg cu slovacul Daniel Chomanic, armeanul Arman Andreasyan și germanul Kevin Henkel. Diacon a cedat în semifinale în fața azerului Haji Aliyev, vicecampion olimpic la Tokyo în categoria 65 kg, conform CNOS.

La mijlocul lunii martie curent, luptătorul Vasile Diacon a câștigat medalia de argint la Campionatul European Under 23 de la București.

Atunci, în finala categoriei de greutate 74 kg, el a fost învins de azerul Turan Bayramov. Astfel, Vasile Diacon a repurtat trei victorii, cu georgianul Giorgi Gogritchiani, cu armeanul Menua Yaribekyan și cu polonezul Szymon Wojtkowski.

Luptătorul Vasile Diacon a câștigat medalia de argint la Campionatul European Under 23 de la București