Reabilitarea energetică a trei instituții medicale din capitală: au fost semnate contractele pentru elaborarea documentației tehnice, în valoare de peste 2 milioane de euro

Contractele pentru elaborarea documentației tehnice de execuție a lucrărilor de reabilitare energetică pentru IMSP Institutul Mamei și Copilului, IMSP Institutul de Medicină Urgentă și IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”, în valoare de peste 2 milioane de euro, au fost semnate luni, 24 februarie, conform unui comunicat de presă emis de Unitatea Consolidată pentru Implementarea și Monitorizarea Proiectelor în domeniul Energeticii (UCIPE).
Desfășurarea lucrărilor sunt parte a Proiectului de Eficiență Energetică în R. Moldova, finanțat de Uniunea Europeană, Banca Europeană de Investiții (BEI) și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).
Potrivit directorului UCIPE, Ruslan Surugiu, companiile au fost selectate în cadrul unei proceduri de licitație internațională și vor fi responsabile de elaborarea documentației tehnice a clădirilor, cu includerea lucrărilor de reabilitare care urmează a fi efectuate în cadrul proiectului. Totodată, companiile vor fi responsabile de supravegherea de autor a lucrărilor de construcții și corespunderea lor cu proiectul elaborat și standardele de calitate în domeniu.
Valoarea contractului de proiectare pentru Institutul Mamei și Copilului este de circa 540 de mii de euro, iar durata estimată de execuție este de până la 10,5 luni. Companie contractată este consorțiu creat din „ARHIDEEA-GRUP” S.R.L. și „X-LAB SOLUTION” S.R.L.
Pentru Institutul de Medicină Urgentă, valoarea contractului este de circa 659 de mii de euro, iar durata estimată de execuție este de până la 11 luni. Companie contractată: consorțiu creat din „management4health AG”, „BIM-TECH Solution” S.R.L. și „CSZ Ingenieurconsult GmbH @ Co. KG”.
La Spitalul Clinic Republican, valoarea contractului de proiectare este de circa 1 134 000 de euro, iar durata estimată de execuție este de până la 10,5 luni. Companie contractată: consorțiu creat din „management4health AG”, „BIM-TECH Solution” S.R.L. și „CSZ Ingenieurconsult GmbH @ Co. KG”.
„Etapa de realizare a proiectului tehnic este una foarte important, pe care o abordăm cu mare atenție, întrucât, de ea depind foarte mult etapele ulterioare de realizare a lucrărilor. Ne dorim să aducem clădirile instituțiilor medicale la un alt nivel, atât din punctul de vedere a eficienței energetice, dar și a confortului pentru toate categoriile de beneficiari”, a explicat Ruslan Surugiu.
Conform UCIPE, Proiectul Eficiența Energetică în R. Moldova este printre cele mai mari inițiative naționale cu privire la îmbunătățirea eficienței energetice a clădirilor publice. În total, 10 instituții medicale vor beneficia de reabilitarea clădirilor.
Până la această etapă contractele de proiectare a lucrărilor de reabilitare energetică au fost semnate pentru 9 instituții medicale, pentru primele dintre ele fiind deja prezentat conceptul documentației tehnice de execuție, conform UCIPE. Valoarea investițiilor proiectului este de circa 76 milioane de euro, finanțați de Uniunea Europeană, Banca Europeană de Investiții (BEI) și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).