Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   VIDEO/ Luptătoarea Irina Rîngaci, campioană…

VIDEO Luptătoarea Irina Rîngaci, campioană europeană printre senioare, a câștigat și Europenele Under 23

După ce a câștigat titlul european la nivel de seniori, luptătoarea Irina Rîngaci a câștigat și Europenele destinate sportivilor sub 23 de ani, care a avut loc la Skopje, Macedonia de Nord.

Sportiva noastră, în vârstă de 19 ani, a obținut trei victorii în categoria de greutate 65 kg, cu Nerea Blanco (Spania), Kamila Kulwicka (Polonia) și Kateryna Zelenych (Ucraina).

Cu o zi înainte și luptătoarea Anastasia Nichita a câștigat, pentru a doua oară, titlul european Under 23.

În aprilie curent Irina Rîngaci a devenit campioană europeană la lupte printre senioare!

În finala de la Varșovia a categoriei 65 kg, eleva lui Andrei Chiperi a dispus cu 10-0 de ucraineanca Tetiana Rizhko, de la care a pierdut în ultimul act al Cupei Mondiale de anul trecut. Până a cuceri medalia de aur, sportiva de 19 ani mai obținuse victorii clare în fața letonei Alina Antipova și polonezei Aleksandra Wolczynska.