Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Spania a fost eliminată de…

Spania a fost eliminată de la Cupa Mondială 2022 de Maroc

Selecționata Marocului s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Spaniei cu 3-0 la loviturile de departajare, marți seara, 6 decembrie, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din optimi încheiat cu 0-0 după prelungiri.

Potrivit G4Media, după 0-0 la finalul timpului regulamentar, scorul s-a păstrat și în prelungiri, iar cele două echipe au ajuns la loviturile de departajare, unde Maroc s-a impus cu 3-0.

Marocul va întâlni învingătoarea dintre Portugalia și Elveția, meci care va avea loc marți, începând cu ora 21:00.

Spania s-a calificat de pe locul doi, dintr-o grupă câștigată de Japonia. Spania a obținut patru puncte, după o victorie cu 7-0 în fața echipei din Costa Rica, un egal cu Germania și o înfrângere în fața Japoniei.

De cealaltă parte, Marocul a câștigat surprinzător o grupă cu Croația, Belgia și Canada.

Celelalte trei sferturi de finală sunt Olanda-Argentina, Croația-Brazilia, Anglia-Franța.