Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   România s-a calificat în optimile…

România s-a calificat în optimile de finală ale Euro 2024

Sursa: gsp.ro

România a terminat la egalitate 1-1 meciul decisiv cu Slovacia și s-a calificat în optimile de finală ale Euro 2024. După ce și meciul Belgia – Ucraina s-a încheiat 0-0, România a terminat grupa pe primul loc și se pregătește de optimile de finală pentru prima oară după 20 de ani, scrie G4Media.

Conform sursei citate, meciul a avut accente dramatice în primele 55 de minute: Slovacia a deschis scorul și România a egalat după un penalty scos de Hagi și transformat de Răzvan Marin, plus câteva ocazii uriașe la ambele porți.

În ultimele zece minute, cele două echipe, încurcate și de ploaia torențială care a înmuiat terenul, au redus turația motoarelor și au intrat la cabine cu un rezultat care le califică în optimi.

România, Belgia și Slovacia ocupă primele trei locuri în grupă și se califică în optimi, în timp ce Ucraina pleacă acasă, tot cu 4 puncte, dar cu golaveraj negativ.