Principală  —  Ştiri  —  Extern   —   România a învins Ucraina cu…

România a învins Ucraina cu 3-0, în primul meci din Grupa E

Sursa foto: Biziday

România a învins Ucraina cu 3-0 în meciul început de la ora 16:00 pe Allianz Arena din Munchen, prima partidă de la Campionatul European de fotbal 2024. E primul turneu final după opt ani pentru naționala antrenată de Edi Iordănescu, scrie G4Media.

În minutul 85 a avut loc un moment de excepție. Românii din tribune au cântat imnul „Deșteaptă-te, române!” pe stadionul din Munchen în plin meci.

Conform Biziday, în primele 20 de minute, ucrainenii au avut o posesie mai bună, de 73%, față de 27% în cazul României. Totuși, apărarea României a blocat cu succes tentativele ucrainenilor de a avea vreun șut pe poarta lui Niță.

Partida s-a desfășurat pe stadionul Allianz Arena din Munchen, care are o capacitate de circa 66 de mii de locuri. Potrivit unei informări publicate pe pagina echipei naționale, au fost prezenți peste 30 de mii de suporteri români.

România și Ucraina s-au întâlnit, ultima dată, într-un amical jucat în 2016, câștigat de ucraineni cu 4-3.