Principală  —  Ştiri  —  Politic   —   Rezultat „neașteptat”. Cine sunt cei…

Rezultat „neașteptat”. Cine sunt cei patru câștigători ai concursului pentru ocuparea funcțiilor de directori ai ANRE

Doi deputați, un fost ministru și președintele Curții de Conturi au fost desemnați câștigători ai concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante de Directori ai Consiliului de administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE). Din cele 14 candidaturi intervievate în cadrul concursului, doar patru candidați au acumulat numărul necesar de puncte și urmează a fi propuși plenului Parlamentului pentru numirea în funcțiile de directori ai ANRE.

Astfel, Ștefan Creangă și Eugen Carpov, deputați ai Grupului Parlamentar Popular European, Veaceslav Untila, președintele Curții de Conturi și Octavian Calmîc, fost ministru, urmează a fi numiți în funcție la prima ședință a Legislativului care va avea loc la începutul lunii februariei.

Creangă și Carpov vor veni în noua funcție în contextul în care mandatele lor de deputat expiră în acest an. La rândul său, Calmîc va ocupa noua funcție la scurt timp după ce și-a dat demisia din funcția de consilier al premierului, iar Untilă va pleca de la Curtea de Conturi, lăsând vacanta funcția de președinte a instituției.

Deși Parlamentul a anunțat concurs pentru ocuparea a cinci funcții de directori ai ANRE, au fost selectați doar patru câștigători. Potrivit unui comunicat de presă al Parlamentului, ceilalți membri nu au acumulat punctajul necesar pentru a fi selectați, astfel încât va fi necesară organizarea încă unui concurs suplimentar pentru ocuparea ultimei funcții vacante de director al ANRE.

La proba de interviu au fost admise 14 persoane. Este vorba de Ion Candu, Oleg Popa, Constantin Bragoi, Ștefan Creangă, Viorel Gamurar, Sergiu Ungureanu, Svetlana Zapșa, Violina Șpac, Veaceslav Untila, Eugen Carpov, Dan Bîrsă, Octavian Calmîc, Anatolie Zagorodnîi și Dumitru Suhoborcenco.

În decembrie 2018, toți cei cinci directori ai ANRE și-au dat demisia. Contactat atunci de ZdG, directorul general al ANRE, Tudor Copaci, a declarat că și-a dat demisia din motive personale și nu poate oferi mai multe detalii despre demisia in corpore a membrilor Consiliului de Administrație al ANRE. Întrebat cum explică faptul că toți directorii și-au dat demisia în același timp, Copaci a declara că „așa s-a primit și a coincis”.

Foto: telegraph.md, ccrm.md, stiri24.md, sputnik.md