Principală  —  Ştiri  —  Social   —   Nouă medalii pentru R. Moldova…

Nouă medalii pentru R. Moldova la Jocurile Europene Paralimpice de tineret

Lotul național paralimpic a R. Moldova s-a întors cu nouă medalii de la Jocurile Europene Paralimpice de tineret, care au fost găzduite de orașul Brno, Cehia, anunță Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova (MEC) într-un comunicat.

Potrivit sursei, moldoveanca Victoria Rotaru s-a clasat pe locul I la para-atletism, în probele de aruncarea greutății și aruncarea mingii de 150 g. La aceleași probe, Alexandra Cerchez a luat argintul.

De asemenea, sportiva Eva Osadceaia a cucerit două medalii: una de argint la proba de înot stil liber, pe distanța de 50 m, și una de bronz la înot pe spate, pe distanța de 100 m.

Pe tabloul masculin la para-atletism, după cum scrie MEC, s-au remarcat moldovenii Maxim Ciobanu, care s-a impus în concursul de aruncarea greutății, Vladimir Șamanov, care a ocupat locul I la alergări pe distanța de 100 m și Adrian Zabulica, care a intrat în posesia medaliei de argint în proba de aruncarea greutății.