Majorări la energia electrică în stânga Nistrului, de la 1 aprilie

Noile tarife la energia electrică au fost aprobate în cadrul ședinței auto-proclamatei guvernări de la Tiraspol. Acestea vor fi aplicate de la 1 aprilie. Pentru populație, tariful va crește de la 1,39 ruble la 1,42 ruble pe o kilowatt-oră.
Potrivit presei locale, creșterea prețului se datorează în primul rând reducerii aprovizionării cu gaze naturale. Acest lucru a dus la o scădere a producției de energie electrică și la o creștere a costului de producție a acesteia.
Majorările vor afecta doar serviciile de furnizare a energiei. Prețurile pentru alte utilități vor rămâne neschimbate în cadrul tarifelor aprobate anterior, potrivit așa-zisului serviciu de presă al pretinsei guvernări.
Toate tarifele au crescut de la 1 martie în regiunea transnistreană a R. Moldova. Modificările au afectat furnizarea de gaze, furnizarea de energie electrică, furnizarea de căldură și furnizarea de apă și canalizare.
Motivul invocat pentru majorări sunt condițiile de livrare a gazului, scăderea producției de energie electrică și reducerea de trei ori a generării la Centrala de la Dnestrovsk, conform portalului Zona de Securitate.
Anterior, regimul de la Tiraspol ar fi refuzat ajutorul Uniunii Europene de 60 de milioane de euro, care ar fi asigurat regiunea cu gaze naturale până la mijlocul lunii aprilie, pentru că printre condiționalități era „creșterea treptată a tarifelor pentru consumatori”.