Jurnalistă ZdG, supusă unui linșaj online orchestrat de conturi cu semnalmente de trolli

Atacurile asupra jurnaliștilor Ziarului de Gardă, lansate la protestul organizat de rețeaua lui Șor în fața judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani întru susținerea deputatului transfug Alexandr Nesterovschi, nu au încetat nici după finalizarea manifestației, ci au luat o altă formă.
Imediat după ce ZdG a anunțat despre atacurile verbale și fizice la care a fost supusă echipa de filmare, mai multe conturi de Facebook cu nume precum „Dominique Fernandez” sau „Lisbeth Moore” au distribuit postări și mesaje în secția de comentarii a postărilor făcute de reportera Măriuța Nistor cu privire la acest subiect, inducând ideea că „au fost prezenți la manifestație și nimic nu s-a întâmplat”, că totul ar fi „o înscenare”.
Prima etapă. Trollii „dezmint” prin postări pe Facebook incidentul descris de ZdG
8 martie 2025. La o zi după ce ZdG a scris despre incidentul de la protestul organizat întru susținerea lui Nesterovschi, o rețea de conturi cu semnalmente de trolli a început să posteze texte cu mesaje asemănătoare pentru a „dezminți” cele relatate de ZdG.
„Dominique Fernandez”, care, potrivit informațiilor de pe contul său de Facebook, locuiește în Ilfov, România, „Marianna Wells”, care ar locui la Bălți, sau „Alisa Burke”, al cărei loc de trai notat pe Facebook este Chișinău, au transmis aceleași idei, puțin reformulate, în scurt timp. Toate cele trei conturi au operat cu ideea că nu a fost nicio „bătaie brutală” sau „rană sângeroasă”. Și, de asemenea, au invocat reacția președintelui Parlamentului, Igor Grosu, care a condamnat cele întâmplate.
„Darby Arnold” a scris că ar locui la Orhei și că are un „prieten” care a fost prezent la manifestație și nu a văzut incidentul. El concluzionează că „este o știre falsă”. Și el ține să amintească despre faptul că Igor Grosu a condamnat agresiunea protestatarilor în raport cu jurnaliștii.

Postări cu mesaje similare au fost scrise și pe alte conturi cu nume nespecifice R. Moldova. Aceste conturi au distribuit textele în zeci de grupuri, și-au dat reciproc aprecieri și comentarii.

Etapa a doua. Trollii scriu comentarii la postările despre incident publicate de reportera ZdG
Tot pe 8 martie 2025, o rețea de trolli a „năvălit” simultan în secția de comentarii a unei postări publicate de reportera ZdG, Măriuța Nistor, despre cele întâmplate la protestul din 7 martie.
Retoricile utilizate în postări au fost preluate și în comentarii. „Bogdan Vlad”, care nu are nicio postare sau fotografie pe Facebook, scrie că „ai primit bani pentru activitatea de actriță” și că „amăgești lumea cu poveștile tale plătite de Grosu și Sandu”.

Am identificat zeci de comentarii similare, pe care reportera ZdG le-a înlăturat. După aceasta, a apărut un alt tip de comentarii prin care conturile cu semnalmente de trolli își exprimau nemulțimirea, acuzând „lipsa libertății de exprimare”.


Etapa a treia. Trollii distribuie postări despre faptul că le sunt înlăturate comentariile pe care le fac la postările publicate de reportera ZdG
După avalanșa de postări și comentarii orientate spre „dezmințirea” informațiilor publicate de ZdG, rețeaua de trolli s-a mobilizat să publice postări prin care își arată nemulțumirea privind înlăturarea sau blocarea accesului pe contul de Facebook al reporterei ZdG. „Această persoană nu răspunde la toate întrebările incomode și mă numește troll, drept urmare, mi-a blocat accesul pe contul ei de Facebook”, scrie „Alisa Burke”. Și „Ion Reul” și-a exprimat nemulțumirea, notând că „la noi în țară democrată pun în bloc și șterg exprimările reale socotînd de boți deoarece nu suntem de acord cu înșelătoare jurnalistă.”

Etapa a patra. Comentarii pe canalul de Telegram al ZdG
În atenția trollilor a ajuns și canalul de Telegram al ZdG. La 8 martie, canalul de Telegram al ZdG a fost supus unei avalanșe de mesaje asemănătoare de la „Timur”, „Lam Ha”, „Lev”, „Grigorii” sau „Vladimir”. Aceleași formulări, aceleași mesaje și retorici: „nicio zgârâietură”, „unde este rana însângerată?”, „bătaia brutală e când îți este rupt maxilarul” sau „acesta nu este masacru sângeros”. Toate aceste mesaje au venit drept răspuns simultan la informațiile distribuite de ZdG prin care am anunțat că jurnaliștii redacției noastre au fost supuși violenței fizice și verbale, fără însă a indica că a fost vorba despre „o lovitură sângeroasă”, sintagmă utilizată de conturile ce aveau semnalmente de trolli.

Ce ar trebui să facă autoritățile pentru a-i proteja pe jurnaliști?
Liliana Nicolaescu-Onofrei, președinta Comisiei parlamentare pentru cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media, a declarat pentru ZdG că în prezent se lucrează la modificarea legislației pentru înăsprirea pedepselor față de cei care atacă jurnaliștii în exercițiul funcțiunii. „Actualmente, există unele prevederi în Codul penal, dar ne propunem să venim cu prevederi adăugătoare. Și pentru Codul contravențional colegii au făcut unele propuneri. O să venim cu aceste amendamente la cadrul legal neapărat, în cel mai scurt timp”, a spus deputata.
Viorel Cernăuțeanu, șeful Inspectoratului General al Poliției, a spus că în prezent sunt examinate două cazuri de atac asupra jurnaliștilor, cel în care sunt vizați jurnaliștii de la Proiectul media „CU SENS” și cel în care este vizată Măriuța Nistor de la ZdG. În primul caz, jurnaliștii nu au depus plângere, dar poliția s-a autosesizat, iar în al doilea, poliția va cere examinarea prin prisma unui articol din Codul penal, a spus șeful IGP. „Este o amendă prevăzută ca sancțiune, dar este răspundere penală.” În cazul atacurilor sau denigrărilor online, jurnaliștii trebuie să depună o cerere la poliție, a mai spus Cernăuțeanu.
Nadine Gogu, directoarea Centrului pentru Jurnalism Independent, subliniază că s-au intensificat atacurile asupra jurnaliștilor, inclusiv din partea unor politicieni: „Ai impresia că este ceva orchestrat, bine pus la punct, ca să atace presa și să o facă mai puțin credibilă. Am văzut reacții din partea autorităților, care spun că vor examina posibilitatea de a înăspri pedepsele pentru agresarea și intimidarea jurnaliștilor, dar până atunci, eu cred că autoritățile ar trebui, pur și simplu, să aplice legea actuală.”