Principală  —  Ştiri  —  Social   —   Elena Glizan a ocupat locul…

Elena Glizan a ocupat locul 4 la Cupa Mondială de canoe pe distanța de 1000 de metri

Moldoveanca Elena Glizan a ocupat locul 4 la Cupa Mondială de canoe de la Szeged pe distanța de 1000 de metri, anunță Comitetul Național Olimpic al Republicii Moldova.

Canoista a înregistrat rezultatul de 4:57.82.

În 2023 Elena a reușit să obțină medalia de bronz la campionatul mondial și campionatul european U-23, fiind premiantă la Gala Sportului, categoria ,,Revelația Anului”.

În aceeași competiție, Tandemul Mihai Chihaia – Oleg Tarnovschi s-a clasat pe locul 3 pe distanța 500 metri la prima etapă concursului. Competiția este și de calificare către Jocurile Olimpice de la Paris.

Până în prezent, 11 sportivi moldoveni au reușit să se califice la Jocurile Olimpice de la Paris 2024: Dan Olaru, Daniela Cociu și Maria Olărașu, Serghei Tarnovschi, Anastasia Nichita, Irina Rângaci, Alisa Glinca, Victor Ciobanu, Marin Robu, Valentin Petic și, respectiv, Mariana Drăguțan.