Principală  —  Ediţia PRINT  —  Sportiv   —   Denis Vieru va lupta pentru…

Denis Vieru va lupta pentru medalia de bronz la Jocurile Olimpice 2024

Sursa foto: Olympic Moldova/ Facebook

Judocanul l-a învins pe finlandezul Luukas Saha și pe sârbul Stranhija Buncic în sferturile olimpice, ajungând în semifinale unde l-a întâlnit pe campionul olimpic, japonezul Hifumi Abe.

Potrivit Olympic Moldova, în semifinalele categoriei de greutate 66 kg, el a fost învins în golden score de campionul olimpic, japonezul Hifumi Abe. În meciul pentru medalia de bronz, pentru un loc pe podiumul de premiere, sportivul se va duela cu Walyd Khyar (Franța).

În duelul din sferturi lui Denis Vieru i-au trebuit 41 de secunde să-l trimită pe Stranhija Buncic la podea prin ippon.

Denis Vieru și-a menținut statutul de lider în clasamentul mondial la categoria de greutate de până la 66 kg. Cel mai bun rezultat prezentat de Vieru a fost titlul continental adjudecat în premieră la Campionatul European rezervat seniorilor. Judocanul are șase Grand Slam-uri și trei Grand Prix-uri câștigate, a scris anterior ZdG. La JO de la Tokio (2021), acesta a urcat pe locul 9 în clasament.