Principală  —  Ştiri  —  Social   —   Atletul Andrian Mardare s-a clasat…

Atletul Andrian Mardare s-a clasat pe primul loc la World Tour Challenge Bronze, la proba de aruncare a suliței

mardare_jocurile olimpice

Atletul și polițistul de frontieră Andrian Mardare a obținut primul loc la World Tour Challenge Bronze, la proba de aruncare a suliței, anunță Poliția de Frontieră pe Telegram.

Potrivit sursei, sportivul a înregistrat un rezultat de 82 de metri, ceea ce i-a asigurat victoria în cadrul competiției internaționale care se desfășoară în acest an la Kladno, Cehia.

Andrian Mardare este antrenat de Valeriu Lungu și este discipolul Școlii Sportive specializate de atletism nr.3.

În 2023, Mardare a ocupat locul 2 la turneul de Ranking World Athltetics Continental Tour de la Berlin și a obținut aurul pentru R. Moldova la Meeting international d’athlétisme de Marseille – Continental World Tour. Tot în 2023, atletul a câștigat turneul Europe Silver Meeting de la Madrid.